Mielőtt hozzákezdene az érzékeléshez, néhány alapvető tanács a távérzékelő számára:
- Csukott szemek. A vizuális zavaró tényezők kiküszöbölésére a távérzékelési folyamat jelentős része rendszerint csukott szemekkel zajlik.
- Kiürített elme. Számos gyakorlat létezik arra, hogy kiürítsük elménket. A lényeg az, hogy az elme engedje el a gondolatokhoz fűződő zavaró körülményeket, zajokat, gondolatfoszlányokat, más zavaró tényezőket, amelyek gondolkodásra késztetik agyunkat. Ha nincs kéznél egyéb, javaslatunk elménk elcsendesítéséhez a meditáció. Ha nem ismer meditációs módszert, az alábbi leírásban leírunk egy rövid elcsendesedési rutint.
- Nagyfokú (de nem erőltetett) fókuszálás. A távérzékelés tisztázza és élesíti a célpont információit azzal, hogy folyamatosan a célon tartjuk figyelmünket.
- Készítsen elő a jegyzeteléshez sima, fehér papírt, ceruzát. Írja fel a tetejére a nevét, a dátumot, a helyet, ahol végzi a vizsgálatot (pl.: Budapest), ha van különleges időjárási tényező (pl. vihar, sűrű hóesés, stb.), azt is jegyezze fel, valamint a kezdés időpontját (a végén a befejezés időpontját is). Ezek alatt írja fel a kapott, vizsgálandó cél kódját, jól láthatóan. Ha diktafont használ, ezeket az adatokat ugyanígy jelölje hangbemondással. Kezdjen hozzá!
Fontos, hogy semmit ne erőltessen, ne kényszerítse magát dolgok „kitalálására”, hiszen nem kitalálni kell a célt, hanem érzékelni annak információit. Érzékeljen könnyedén, szabadon, finoman. Kezdjen hozzá!
Lássunk tehát egy egyszerű érzékelési folyamatot!
- Szerezzen be vizsgálandó célokat! Weboldalunkon több mint kettőszáz előre elkészített gyakorló képet talál, köztük egyszerű vizsgálandókat is. Válasszon belőlük itt. Amennyiben házi megoldást szeretne, kérjen meg valakit, hogy válasszon ki Öntől függetlenül 8-10 képet (mondjuk egy újságból vágja ki őket) és segítője ezeket ragassza fel egyesével egy-egy üres, fehér papírlapra. A képeknek valósnak kell lenniük, embert, természeti vagy építészeti tartalmat (stb.) ábrázoljanak. A képek ne legyenek sértő vagy zavaró tartalmúak. Végül a segítő tegye ezeket a papírlapokat egy borítékba, számozza meg azokat külön-külön, de ne áruljon el semmit a tartalmukról. Ezek közül ön válasszon egyet, amelyiket vizsgálni szeretné. Vegyen elő papírt, ceruzát (az előző bekezdés szerint előkészítve), ezek az érzékelés dokumentálásához szükségesek. Nézzen meg egy példát egy vizsgálat dokumentálására!
- Csendesítse le az elméjét! A lehető legkevesebb mentális zajra van szükség. Vonuljon félre egy olyan helyre, ahol a következő mintegy fél órában nem zavarják önt. Csukja be a szemét és lazuljon el. Ha ismer bármilyen meditációs módszert, ne habozzon használni. Ha nem ismer ilyet, javasoljuk ezt:
+ Üljön le egy kényelmes helyre, karjait helyezze az ölébe.
+ Csukja be a szemét, majd vegyen lassan egy nagyon mély lélegzetet. Lassan, kényelmesen engedje ki a levegőt, majd mindezt ismételje meg, és ismételje az alábbi visszaszámolás folyamán.
+ Csukott szemmel, normál lélegzetvétel mellett magában, nagyon lassan számoljon vissza tíztől egyig (vagy nulláig, ha úgy tetszik).
+ Ez után újra vegyen egy nagyon mély lélegzetet, amit lassan, kényelmesen engedjen ki. Kezdje el a vizsgálatot! - Idézze fel a feladatul kapott kódszámot. Mondja el magában, hogy ennek a képnek (célnak, kódnak, stb.) az információit fogja most megállapítani. Adatok, benyomások kezdenek megjelenni az elméjében. Ezek az információk az elméből és a vegetatív idegrendszerből érkeznek. A tudatalatti már mindent tud, ami a célponttal kapcsolatos, ezt az ön testén keresztül közli a tudatos elmével érzésekkel, benyomásokkal, képekkel, információval. Mindent írjon, rajzoljon le.
A legelsőként megjelenő, egyszerű alakzat köré épül fel az érzékelt cél. - Írja le, rajzolja le a megjelenő érzeteket, benyomásokat!Mit érez dominánsnak a célpontról? Írja le, rajzolja le! Minden fontosat írjon/rajzoljon le!
– ember, állat, tárgy, természeti környezet, helyszín, építmény, jelenség, esemény, stb.,
– mindezek alakja, anyaga, anyaga, színe, hőmérséklete, illata, tapintása, funkciója, jellemző mintái, stb.,
– milyen érzéseket kelt Önben az érzékelt látvány?
– ne feledje, hogy mentálisan működik, ha szükséges, gondolatban távolodjon el a céltól, vagy közeledjen hozzá.
Legyen a papír és a ceruza a keze ügyében, óvatos, lassú mozdulatokkal írjon, rajzoljon. Jegyezzen fel minden megjelenő információt: látvány, méret, anyag, illat, hőmérséklet, minták, érzések. Ne feledje, hogy az elméjével működik, ha szükséges, gondolatban közeledjen a célhoz vagy távolodjon tőle, emelkedjen fölé vagy lépje be a belsejébe. Szánjon időt arra, hogy mindent feljegyezzen vagy lerajzoljon. Nem az a feladat, hogy művészi értékű rajzot hozzon létre, hanem vessen papírra olyan vázlatot, amely az érkező információt fejezi ki.
Javaslat: A folyamat közben igyekezzen fenntartani az elmélyedt, meditatív állapotot. Merengjen, révüljön el, mint amikor a „régi szép időkre” gondol. Ha szünetet kell tartania az érzékelésben (mosdó, tüsszentés, egyebek miatt), az érzékelés újrakezdésekor újra végezzen elmélyülést, majd folytassa onnan, ahol előzőleg abbahagyta. Órákat azért ne várjon a folytatással. - Kérjen a célra jellemző, az eddigieken kívül álló, jellegzetes információt! Azon a ponton, amikor úgy véli, hogy minden lehetséges információt megállapított a célról, és már befejezné az érzékelést, kezdeményezze ezt: Kérem a célra jellemző, az eddigieken kívül álló, jellegzetes információt! Az érkező benyomásokat jegyezze fel, rajzolja le.
- Tekintse át az eddigieket, jegyezze le a céllal kapcsolatos utolsó benyomásait, érzeteit. Ezután térjen vissza mindennapi tudatossági állapotába. Írjon rövid összefoglalót arról, amit észlelt, igyekezzen szabatosan megnevezni, hogy mi lehet a kóddal rejtett képen.
- Végül jegyezze le az érzékelés befejezésének időpontját, és állapítsa meg, hogy befejezte a célra vonatkozó vizsgálatot. Ha borítékba rejtett képet vizsgált, emelje ki a borítékból a vizsgált képet, állapítsa meg, hogy mennyire kapcsolódott az ott látható információkhoz. Ha kódot vizsgált, kérje el, szerezze be visszajelzésként a célt ábrázoló képet, és figyelmesen tekintse át. Elemezze ki a fotót, értékelje az eredményt, amelyet mentálisan létrehozott. Ehhez segítséget itt talál.
Gratulálunk első távérzékelési működéséhez!
A távérzékelés lényege, hogy önmagunktól tanuljunk, alakítsuk képességeinket, hiszen ez a képesség fejleszthető. Ez jelenleg csupán egy vizsgálat volt, a következő borítéknál (kódnál) már gyakorlottabb lesz, onnantól fogja ezt igazán élvezni.