Távérzékelő – Az a személy, aki a távérzékelési folyamatot elvégzi.
Ülés, vizsgálat – Maga a távérzékelési folyamat, amelyben az távérzékelő megállapítja az adott cél információit. Az ülés során a távérzékelő csupán mentális eszközökkel próbál információt szerezni és leírni egy kijelölt célról. A távérzékelővel nem közlik, hogy mi a cél, amelyet le kell írnia, hanem egy kódot, azonosítót kapnak, amely megjelöli magát a célt.
Cél – A távérzékelési vizsgálat tárgya, amelyre az információ kinyerésének folyamata irányul.
AOL – A vizsgálat során megjelenő adatok tudatos, szubjektív értelmezése. Ezek az adatok vonatkozhatnak a célra, megítélésük a későbbi információk tudatában válhat fontossá. Esetenként nevezhetjük „találgatásnak” is.
Kód, kalibrációs kód, vizsgálati azonosító – Néhány karakterből álló kód, koordináta, vagy jelzés, amely a távérzékelő számára a célt szimbolizálja. Mivel a távérzékelési vizsgálat alapja az, hogy az érzékelőnek semmilyen előzetes információja nincs a vizsgálandó célról, ezt egy vizsgálati azonosító kód segítségével helyezik el a folyamatban. Bármilyen egyedi karakter-sorozat lehet, de a céllal nem függ össze.
Dokumentáció – Az ülésről készített, rajzokkal kiegészített írásos vázlat, feljegyzés, amelyet rendszerint az alkalmazott protokoll lépéseinek megfelelően készít el a távérzékelő. Célszerű sima, fehér lapra fekete ceruzával vagy tollal elkészíteni.
Protokoll – A távérzékelési folyamatban használt módszer, rendszer, egymáshoz kapcsolódó részfeladatokból álló logikai sorozat, amelyet a távérzékelő a cél információinak minél pontosabb megállapítása érdekében használ. A protokoll (~szabályrendszer) tulajdonképpen egy működési útmutató, amelynek alapján az érzékelési folyamat lezajlik.
Irányító – másnéven monitor: az a személy, aki az irányítóval végzett távérzékelési folyamat során az érzékelő által addig megállapított információk alapján logikai úton megalkotott kérdésekkel további, a célra vonatkozó információk megszerzésére irányítja a távérzékelőt.
Ideogram – Gestalt, domináns minta, alakzat az első orientációnál. A távérzékelési folyamatban a vizsgálati azonosítóval (kód) történő első kapcsolatfelvételt követő azonnali benyomás rajz formájában, amely a távérzékelőben kialakul a célról. Az ideogram a cél első jellemző leképezése. Ez lehet egy egyszerű ábra, vonal, kör, stb., vagy akár összetettebb vázlat is. A jelenség valójában a kóddal történő kapcsolatfelvételt követően kialakult, papíron keletkező reflexiós jel. A vegetatív idegrendszerre ható kód hatására az elemi információ a kar- és kézizmokra továbbítódik, amelyek papírra viszik át a tartalom primitív megnyilvánulását.