Távérzékelés – Remote viewing – Mi ez?

A távérzékelés, távolbalátás a parapszichológiai jelenségek (az ismert érzékeken túli észlelés) egyik formája. Még nem tudomány, mert nincs elismert elméleti keret a magyarázatára, ennek feltárására viszont már eddig is számos tudományos kísérletet végeztek.

A jelenség a tudatban keletkező állapot, amelynek során egy megfelelően képzett személy meditatív állapotban vizualizálja egy távoli hely, tárgy, jelenet, személy, stb. állapotát, jellegzetességeit és tulajdonságait. Olyan tudati folyamatról van szó, amely során az érzékelő az ismert érzékeken túli észleléssel képes információkat gyűjteni olyan távolban lévő helyszínekről, eseményekről, személyekről, tárgyakról, jelenségekről, amelyeket önmagától előzetesen nem ismer. Az folyamat során az érzékelő nem alkalmaz tárgyi segédeszközt.

A távérzékelésnek három fő formája van:
a) egyszerű vagy természetes (ún. „veleszületett”) érzékelés,
b) ún. „ellenőrzött távérzékelés” (Controlled Remote Viewing) és alfajai, más néven „módszeres megtekintés”, amelyet a témában aktív emberek többsége gyakorol,
c) kiterjesztett távolbalátás (Extended RV), amely távérzékelés különleges relaxációs állapotban.
Ezeket a formákat a módszer használói – a legpontosabb eredmény elérése érdekében – legtöbbször vegyítik működésük során.

A távérzékelés tehát szándékosan létrehozott és irányított tudati folyamat, amely olyan meghatározott cél információinak megállapítására irányul, amelyről az érzékelőnek nincs tudatos információja.

Érdemes tisztázni, hogy ez a leírás nem eszközzel végzett (műholdas, légi, számítógépes, egyéb technikai) távérzékelésről szól, ezekkel kapcsolatos tartalom itt nem olvasható.

Hogyan zajlik egy távérzékelési folyamat?

A leginkább ismert távérzékelési módszer az úgynevezett kalibrációs célokra végzett vizsgálat. Ennek folyamán az érzékelést végző személy egy kóddal fedett cél, általába fotó információit állapítja meg. A kalibrációs kódokra végzett vizsgálat valójában gyakorlás, a helyes módszer elsajátításának begyakorlása. Az érzékelést végezni kívánó személy egy erre a célra létrehozott adatbázisból (oldalunkon is talál ilyet) beszerez egy „kódot”, amelyet vizsgálni fog. A kód valójában egy mások által elkészített fotó, amelyekre rövid karakter-sorozatot, „kódot” írnak rá, például 1234/5678, ezzel kötik össze a kép információival. Az érzékelő személy választ egy kódot az adatbázisból, majd az általa választott módszerrel megállapítja a „kód”, azaz a kép lehet legrészletesebb tartalmát. A távérzékelő a kódon kívül a cél semmilyen más információját nem ismeri a vizsgálat előtt.

Az érzékelést az érzékelő általában egyedül végzi, ez a megszokott gyakorlat. Létezik viszont az úgynevezett „monitoros” távérzékelés, amikor az érzékelő mellett egy másik személy is jelen van a helyiségben, aki lejegyzi az érzékelt információkat, illetve kérdéseket tesz fel az érzékelőnek a vizsgált céllal kapcsolatban.
A távérzékelés bármely folyamata során az érzékelő nem csupán elmondja a megállapított információkat, hanem feljegyzéseket, vázlatokat, rajzokat készít arról, azaz dokumentálhatóan átadja az érzékelt információt. A távérzékelő végül lezárja az ülést és megtkinti a kóddal rejtett célt (fotót, dokumentumot, stb.), hogy összehasonlítsa az elvégzett vizsgálat eredményével és kiértékelje azt.

Mi a távérzékelés – és mi nem?

A távérzékelés szándékosan létrehozott folyamat.

  • a „hirtelen megérzés” nem távérzékelés. Természetesen létezik a megérzés, előre megérzés, megsejtés folyamata is, de ezt nem távérzékelésnek hívjuk,
  • az álom sem távérzékelés, kivéve, ha tudatos, irányított (programozott) álomról van szó (éberálom, lucid dreaming).

Az említett tudati jelenségek természetesen önállóan is működőképesek és jelentkezhetnek a maguk területén. Ahhoz azonban, hogy valamit távérzékelésnek nevezzünk, a fent írt kívánalmaknak egyidejűleg kell teljesülniük.

A távérzékelés módszereiben az adatok kinyerése céljából lehetnek ugyan eltérések, de az itt ismertetettek a remote viewing alapjai.

Még valami fontos. A távérzékelés tudati folyamat, amely nincs elzárva senki elől. Más-más alapállású írások szólnak erről a jelenségről. Van, ahol tudományként vagy áltudományként, szenzációként, esetleg üzletként írnak róla, de az is előfordul, hogy különféle ezoterikus kategóriákba sorolják. Amit itt olvashatnak a távérzékelésről, azok személyes tapasztalatokon alapuló események beszámolói. Ez a weboldal nem meggyőzni szeretné az olvasót a témáról, hanem a figyelmet szeretné felhívni arra, hogy ez a jelenség létezik, a módszer pedig működik.